Sissejuhatus
Lastetutel enneaegse munasarjapuudulikkusega patsientidel esineb menopausi juba vanuses enne 40 eluaastat.
Menopausi tunnusteks on: menstruatsiooni puudumine (amenorrhoea), östrogeenidepuudus (hypoestrogonism), kõrgenenud gonadotropiinide tase (FSH – folliikuleid stimuleeriv hormoon) ja madal munasarjade reserv (madal AMH – Anti-Mülleri hormoon). Sellisel juhul ei toimu munasarjades folliikulite kasvu ega ovulatsiooni. Rasestumine on võimalik ainult doonori munarakke kasutades. Kuid doonormunarakkude kasutamine ei ole kõikidele peredele vastuvõetav erinevatel põhjustel (religioossetel, sotsiaalsetel, perekondlikel, psühholoogilistel).
Munasarjade aktivatsiooni meetod
Munasarjade aktivatsioon – metoodika, mille käigus munasarjareservi puudulikkusega naistel stimuleeritakse “passiivsete” või “magavate” (primaarsete ja sekundaarsete) folliikulite kasvu ja tänu sellele on nendel naistel võimalik saada IVF-ga (kehavälise viljastamise puhul) küpsed munarakud ja peale nende viljastamist rasestuda ning saada laps. On kirjeldatud isegi loomulikul teel rasestumist peale IVA-d.
Aktivatsioon toimub laboratoorsetes tingimustes peale munasarjakoe eemaldamist laparoskoopia ajal.
Uuringud on näidanud, et kui kirurgiliselt eemaldatud munasarja kude tükeldada, siis munasarjas aktiveeruvad kasvuteed (Hippo signaalirada) ja tänu sellele toimub “magavate” munarakkude kasv. Munasarjade aktivatsiooni kirurgilist meetodit esitles esimest korda Jaapani uurija Kazuhiro Kawamura 2010 aastal.
Selle meetodi kasutamise järgselt sündis maailmas esimene laps 2013 aastal. Sellest ajast alates on mitmes riigis võetud käesolev meetod kasutusele (Jaapan, Hiina, Hispaania, Poola, Mehhiko, Venemaa, India). Tänaseks päevaks on juba mitu last sel viisil sündinud ja on kasutusel mitmeid erinevad selle metoodika variatsioone.
Ajakiri TIME (USA) on nimetanud seda meetodit üheks kümnest parimaks meditsiiniliseks saavutuseks maailmas.
Näidustused munasarjade aktivatsiooniks:
- Erinevate põhjustega munasarjadepuudulikkus. Vähenenud munasarjade reserv.
- Munarakkude puudumine IVF programmis.
- Tühjade folliikulite sündroom kui IVF programmis ei ole saadud munarakke.
- Kui folliikulid ei kasva stimulatsiooni ajal vaatamata kõrgetele gonadotropiini ravimidooside kasutamisele.
- Kui munasarjad ei tööta operatsioonitrauma järgselt.
- Kõrge FSH tase (vahemikus 30-150 UI/L) ja madal AMH tase (null või nullilähedane).
Kuidas Elite Kliinikus tehakse munasarjade aktivatsiooni
Dr. Andrei Sõritsa teeb konsultatsiooni ajal vajalikud uuringud, hindab operatsiooni võimalikkust ja arutab Teiega IVA oodatavat efekti ja riske.
Välismaa patsiendid saavad saata oma probleemi kirjelduse, hormoonide tulemused (FSH, E2 ja AMH) ja ultraheli vastused (munasarjade suurus ja struktuur, kõikide folliikulite suurus, emaka suurus ja struktuur, endomeetriumi paksus) arstile e-maili teel andrei@elitekliinik.ee
Mõnedel juhtudel võidakse Teil paluda alustada hormonaalse ettevalmistamisega juba enne operatsiooni.
Teile pakutakse laparoskoopilise operatsiooni aega. Operatsioonile tulles peate olema terve. Teil ei tohiks olla haigusi, mis tõstavad operatsiooni riski. Operatsiooniks tulete Elite Kliinikusse hommikul, seejärel toimub operatsioon ja õhtul võite lahkuda Kliinikust ning sõita koju (lennata võib operatsioonile järgneval päeval).
Operatsioon toimub üldnarkoosis ja kestab umbes 1,5 tundi. Operatsiooni ajal eemaldab arst munasarjast koetüki suurusega umbes kuni 2 x 2 cm, tükeldab selle IVF lahuses ja paneb väikesed munasarja tükid suurusega umbes 1x1x1 mm kateetriga teise munasarja sisse ja peritoneumi alla munasarja läheduses, seejärel õmbleb kinni. Peale operatsiooni soovitatakse 3 päeva puhata kodus.
Vajadusel saate küsida arsti käest töövõimetuslehe.
Operatsiooni efektiivsus
Maailmas tehtud uuringud näitavad, et umbes 50% naistel toimub peale operatsiooni munasarjades folliikulite aktivatsioon, mis on piisav munarakkude saamiseks, viljastamiseks ja embrüo siirdamiseks. Osadel naistel tekivad või taastuvad menstruatsioonid.
Kahjuks ei ole võimalik enne operatsiooni teada, kui palju “magavaid” folliikuleid on naise munasarjades säilinud ja kuidas nad reageerivad aktivatsioonile.
IVA meetodiga on võimalik saada munarakud naistel, kellel looduslik munarakkude produktsioon on lõppenud. Kuid selle meetodiga pole võimalik parandada munarakkude kvaliteedi. Seega sobib see meetod kõige paremini naistele vanuses kuni 41 aastat, eriti vanuses kuni 35 ja kui menopausi kestvus on alla 4 aasta.
Ka vanuses peale 41 eluaastat, annab IVA meetod suurema tõenäolisuse munarakkude saamiseks, kuid munarakkude kvaliteet jääb ikka vastavusse vanusega. Vanuses peale 43 eluaastat langeb munarakkude kvaliteet drastiliselt.
Millal on oodata IVA efekti
Vastavalt patsienti seisundile enne operatsiooni, määrab arst Teile munasarjade stimulatsiooni ja IVF protseduuri aja kas kohe peale operatsiooni, kuu aega hiljem või alles siis kui AMH tõuseb ja FSH langeb, mis võib võtta aega kuni 6 kuud.
Tuleb arvestada sellega, et esialgu peab folliikulite kasvatamiseks kasutama suuri ravimite doose, võtta välja munarakud, viljastada need ja embrüod külmutada. Sellist protseduuri tuleb suure tõenäolisusega teha korduvalt – seni kuni on olemas piisavalt head embrüod siirdamiseks. Alles siis saab planeerida külmutatud embrüote siirdamist.
Välismaa patsiendid saavad soovi korral teha IVF protseduuri elukohajärgselt.
Kui kaua võib IVA munasarjades toimida
Täpsed andmed selle kohta puuduvad. Kõige suuremat efekti munasarjade aktivatsioonis on oodata esimesel aastal peale operatsiooni.
Vajalikud analüüsid laparoskoopiliseks operatsiooniks
- Veregrupp ja Rh faktor;
- PAP analüüs (kehtib 24 kuud);
- T.pallidum Ab, HIV, HBsAg, HBcAb, anti-HCV, kliinilise vere analüüs; gonorröa, trihhomonas, klamüüdia (kehtivad 3 kuud).
Laparoskoopilise operatsiooni risk
Operatsiooni risk on alla 0,3%. Laparoskoopilise operatsiooni kirjelduse leiate Elite Kliiniku kodulehelt. Dr.Andrei Sõritsa on kogenud kirurg, kes on elu jooksul teinud üle 1000 erineva laparoskoopilise operatsiooni.
IVA risk
Tänaseks päevaks ei ole maailmas kirjeldatud tüsistusi seoses IVA-ga. Ei ole tõestust, et IVA tõstab vähi riski naistel. Kuid maailmas on tehtud alla tuhande sellise protseduuri ja on vara teha lõplikke järeldusi selle efektiivsuse ja võimalike riskide suhtes.
IVA hind
- Eesti haigekassa kindlustuse olemasolul 3700 EUR
- Ilma Eesti haigekassa kindluseta patsientidele 4800 EUR
- Kui protseduuri ajal külmutatakse munasarja kude juurde siis lisaks 490 EUR külmutamine ja hoidmine esimese 3 kuu jooksul, edasine säilitamine 1 EUR/päev
Hind ei sisalda analüüse ega konsultatsioone.
Selleks et prognoosida Teie näidustusi ja vastunäidustusi operatsiooniks, samuti Teie rasestumise tõenäosust pärast operatsiooni palume täita ankeedi, lisada oma ja oma mehe uuringute tulemused ja ultraheliuuringu kirjeldus emakast ja munasarjadest. Palun saatke kogu info aadressile info@elitekliinik.ee.
Soovi korral saame pakkuda videokonsultatsiooni võimalust (Skype, FaceTime, WhatsApp, Viberi keskkonna vahendusel). Konsultatsioonitasu on (individuaalne/tasuline teenus) 150/170 eurot.
Kas see meetod võiks olla efektiivne Teie puhul? Võite küsida telefoni teel Dr.Andrei Sõritsa käest +372 5052295.