Gestatsioondiabeet (GDM) on süsivesikute ainevahetuse häire, mille tõttu tõuseb rasedal veresuhkrutase. Haigus esineb vaid raseduse ajal ja taandub pärast sünnitust. Rasedal võivad esineda gestatsioonidiabeedi sümptomid (suukuivus, janu, sagenenud urineerimine, väsimus, nõrkus, ähmane nägemine), kuid enamasti on raseda enesetunne hea, sest mõõdukalt kõrgenenud veresuhkrud ei anna eriti tunda. GDM esinemissagedus on 5% – 10%.
Kui Teil on tuvastatud kõrgem veresuhkru tase ja suunatud glükoosi tolerantsus testile (GTT), siis pärast GDM diagnoosimist, soovitame Teil pöörduda ämmaemanda diabeedinõustamisele.
Ämmaemand selgitab gestatsioonidiabeedi olemust ja selle mõju rasedusele, lapsele ning naise edasisele elule. Õpetab tervislikku toitumist, süsivesikute päevast jaotamist ja füüsilise aktiivsuse positiivset mõju. Annab soovitusi, kuidas pidada toitumispäevikut, kuhu märkida ka veresuhkru väärtused, õpetab glükomeetrit kasutama ja saadud tulemusi mõistma. Enamiku rasedusdiabeediga naiste puhul piisab veresuhkru taseme normaliseerimiseks tervislikust toitumisest ja aktiivsest elustiilist. Raseduse diabeedi ravimise lahutamatu osa on veresuhkru taseme kontrollimine.
Rasedusaegse diabeedi tekke võimalused on suuremad riskigruppi kuuluvatel rasedatel. Haiguse riskitegurid on järgmised:
- Ülekaal (raseduseelne KMI 25-30 kg/m²)
- Gestatsioondiabeet eelneva raseduse ajal
- Diabeet esimese astme sugulastel (ema, isa, õde, vend)
- Anamneesis suurekaaluline (sünnikaal üle 4500g) vastsündinu
- Polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS)
- Glükosuuria käesoleva raseduse ajal
- Polühüdramnion käesoleva raseduse ajal
- Raseda suur kaaluiive (enam kui 3 kg kuus)
- Raseda vanus üle 40 aasta
Kui Teil on olnud rasedusaegne diabeet, on vaja Teid jälgida ka peale sünnitust. Kuigi veresuhkur normaliseerub 2-7 päeva jooksul pärast sünnitust, haigestub umbes 40% gestatsioonidiabeeti põdenud naistest 10 aasta jooksul insuliinsõltumatusse diabeeti ehk II tüübi diabeeti (suurenenud KMI’ga naistel tõuseb esinemissagedus 50%-ni) . Seetõttu peaksite kuus kuud pärast sünnitust perearsti juures oma veresuhkrut kontrollima ja hiljem tuleks Teie veresuhkrut kontrollida kord aastas.