Archive for aprill, 2018

Lahkunud on meie kallis dr Pia-Astrid Ott

Mälestame kauaaegset head kolleegi, suurepärast inimest, kes oli meile kõigile eeskujuks oma töökuse, korrektsuse, taibukuse ja sarmiga.
Lahkunud on meie kallis dr Pia-Astrid Ott.

 

 

Pia-Astrid Ott 07121926-15042018

7. dets. 1926 – 15. apr. 2018

 

Dr Ott töötas laboriarstina meie juures aastatel 1998-2014. Oleme väga tänulikud tehtud töö eest.

Dr Pia-Astrid Ott elab edasi meie mälestustes.

Järelehüüe

Pühapäeval, 15. aprillil lahkus meie seast hea kolleeg dr Pia-Astrid Ott, Elite erakliiniku laboriarst aastatel 1998-2014.

Pia-Astrid Ott sündis 7. detsembril 1926. aastal Tallinnas professionaalsete muusikute perekonda. 1945. aastal astus ta oma keskkooliaegse bioloogiaõpetaja mõjutusel Tartu Ülikooli arstiteaduskonda.

1950. aastal abiellus Pia-Astrid tudeng Paul Otiga, kellest sai metsandusteadlane. 1951. aastal lõpetas Pia-Astrid Ott Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. 1951–1992 töötas dr Ott Tartu naha- ja suguhaiguste dispanseris, olles 30 aastat ka labori juhataja.

1960ndatel alustas dr Ott süüfilise diagnostikaga. Ta hakkas tegelema ka harva ette tulevate uuringute tegemisega ehk kasutades ühe toonase patsiendi sõnu – “lasteta abielude proovidega” ehk spermauuringutega, millest sai juba hiljem dr Oti elutöö.

Pia-Astrid Ott on meditsiinikoolis olnud lektor ja praktikumide juhendaja.

Aastatel 1992-1998 töötas dr Pia-Astrid Ott Tartu Ülikooli naistekliinikus, tehes sperma mikroskoopilisi uuringuid. Ta ise iseloomustas seda aega nii: “Naistekliiniku uksest sisse astumine tähendas mulle astumist teisele planeedile. See oli uue elu algus.”
Naistearst Andrei Sõritsa juhendamisel alustati kunstliku viljastamisega, dr Pia Ott alustas IUIga ehk intrauteriinse inseminatsiooniga. Dr Ott alustas Eestis esimesena tööd spermadoonoritega. Dr Ott täiendas end 1993. aastal Giesseni Ülikoolis ja 1997. aastal Stockholmis Karolinska haiglas. Ta on öelnud, et Naistekliinikus ta tundis, et teda vajati ja hinnati.

Dr Ott kuulus töörühma, mille sihikindel tegevus viis 1995. aastal esimese katseklaasilapse sünnini Balti riikides ja tal oli oluline roll Balti riikide 1. spermapanga loomisel.

Alates 1998. aastast sai dr Otist Tähe erakliiniku ja Elite kliiniku laboriarst. Lastetute paaride abistajana tegutses ta 62 aastat.

Oma viimast töökohta Tartu Elite erahaiglat meenutas Pia-Astrid nii: “Kui olen jõudnud tööle kliiniku juurde, avan juugendstiilis sepistatud metall-jalgvärava, astun aeda ja värav minu selja taga langeb kinni iseloomuliku klõpsatusega. Ma olen jõudnud kohale. Ma ei tea, kui palju on mulle antud veel aega jääda selle värava klõpsatusest sissepoole. Kuid ma ei muretse. Võib ju ikkagi kokkuvõttes öelda, et mul on läinud hästi.”

Dr Pia-Astrid Otti mälestavad erakliinikute Elite ja Tähe töötajad. Me jääme alati mäletama Pia-Astrid Oti töötahet, korrektsust, täpsust, sarmi ja huumorimeelt. Sügavas leinas langetame pea lahkunud Pia-Astridi mälestuseks ja avaldame kaastunnet lähedastele.

Dr Pia-Astrid Otti jäävad leinama meedikust tütar Kristi Ott ja hüdrobioloogiaprofessorist poeg Ingmar Ott, pojapojad ja kaks pojapojapoega.

Rutiinsel röntgenläbivaatusel avastati kopsu leiomüoomid

 

Tavaliselt emakas leiduvad müoomisõlmed võivad harvadel juhtudel levida ka teistesse organitesse, näiteks kopsudesse.

Antud haigusjuhus kirjeldas dr Deniss Sõritsa 44-aastast naispatsienti, kellel avastati rutiinsel röntgenläbivaatusel kopsu leiomüoomid. Eelnevalt olid patsiendi emakast opereeritud müoomisõlmed. Püüdsime leida võimalikke geneetilisi seoseid emaka ja kopsu leiomüoomide vahel ja leidsime kopsu leiomüoomides geenimutatsiooni (BMP8B geenis), mis puudus patsiendi veres ja opereeritud emaka müoomisõlmedes. Antud leid võib tulevikus olla oluline kopsu leiomüoomide diagnostikas.

 

Haigusjuhu kirjeldus on dr. Deniss Sõritsa poolt avaldatud ajakirjas BMC Medical Genetics:

6. aprillil naistearst Deniss Sõritsa tasuta loeng

Reedel, 06.04 kell 12.00-12.30 toimub Elite erakliiniku naistearst ja viljatusraviarst dr Deniss Sõritsa tasuta loeng.

Loeng sisaldab järgmist informatsiooni:

    • raseduse planeerimine ja nõuanded
    • raseduse jälgimine ja uudsed lähenemised
    • sünnitusjärgsed soovitused

 

Naistearst Deniss Sõritsa tegeleb Elite ja Gyne erakliinikutes igapäevaselt rasedate jälgimise, viljatusravi ja 3D/4D ultraheliuuringutega.

Ta on Tartu Ülikooli arstiteaduse doktorant, tal on ilmunud mitu teadusartiklit.

Dr Deniss Sõritsa on täiendanud end 15 riigis, ta on kursis günekoloogia valdkonna viimaste uudiste ja tehnoloogiatega. Märtsis osales ta günekoloogilise endokrinoloogia konverentsil Itaalias ja aprillis läheb Prantsusmaale täiendama end ultraheli alal.

Loeng toimub Tartu Lasteaias (Tiigi 78) , kus leiab aset beebiootel emade ja väikelastega perede päev.

 

Täpsem info ürituse kohta: Facebookis