Suguhaigustest

 

lisaks: Väikse vaagna põletik(PID)

KOKKUVÕTE


Klamüdioos

Kaebused

Haigusele on iseloomulik klaasjas voolus ja valulik urineerimine. Kaebused tekivad 1-2 nädalat peale nakatumist. Bakterid võivad olla pikemat aega ka mitteaktiivsed ning siis järsku põletiku põhjustada. Sageli võib nakatunu haiguse partnerile teadmatult edasi anda, sest tal endal puuduvad haigusnähud.

Uurimine

Klamüdioosi tekitab bakter Chlamydia trachomatis. Proovid võetakse emakakaelast ja uriinist.

Ravi

Klamüdioos on bakteriaalne sugulisel teel leviv nakkus, mistõttu seda ravitakse antibiootikumidega. Enamik arste soovitab peale ravi lõppu teha kontrollanalüüsid. Ravida on vaja ka partnerit.

Tüsistused

Ravimata klamüdioos võib naistel põhjustada munajuhapõletikku, mille võimalik tagajärg on lastetus, samuti emakaväline rasedus.Meestel võib tekkida munandite ja eesnäärme põletik, mis võib samuti endaga lastetuse kaasa tuua . Vastsündinu võib nakatuda sünnituse ajal, sel juhul väljendub haigus silma- või kopsupõletikuna.

Esinemine

Klamüdioos on momendil Eestis üks levinumaid sugulisel teel ülekantavaid haigusi.

Tagasi lehe algusesse

 

Trihhomonoos

Kaebused

Haigusele on iseloomulik rohke vahutav tupevoolus ja vahel ka valulikkus urineerimisel. Kaebused tekivad 3 päeva kuni 4 nädalat peale nakatumist. Trihhomonoos esineb tihti koos teiste suguhaigustega.

Uurimine

Trihhomonoosi põhjustab algloom Trichomonas vaginalis, mida uuritakse bakterioskoopiliselt või PCR meetodil. Proovid võetakse tupest, emakakaelalt ja kusitist. Tihti saab trihhomonoosi diagnoosida alles peale teiste haiguste (näiteks gonorröa) välja ravimist.

Ravi

Trihhomonoosi ravitakse algloomade-vastaste preparaatidega, mida kasutatakse nii suu kaudu kui ka tupetablettidena. Ravi peab läbi tegema ka partner. Alati ei piisa ühest ravikuurist, kuna trihhomonoosi põhjustav algloom on üsna resistentne.

Tüsistused

Ravimata haiguse juhtudel võib tekkida munajuhapõletik.

Esinemine

Küllalt sagedane.

Tagasi lehe algusesse


Gonorröa (“Tripper”)

Kaebused

Sagedasemaks kaebuseks on selle haiguse puhul mädane rohekas voolus, millega võib kaasneda valu alakõhus, temperatuuri tõus, urineerimise sagenemine ja valulikkus. Kaebused ilmnevad umbes 1 nädal peale nakatumist. Arst võib avastada gonorröa ka ilma, et patsiendil oleks kaebusi.

Nakatumine

toimub ainult sugulisel teel.

Uurimine

Gonorröad tekitavad bakterid nimega  Neisseria gonorrhoea. Proovid võetakse emakakaelast, kusitist ja ka pärasoolest.

Ravi

Gonorröad põhjustavad bakterid, mida saab enamasti ravida penitsilliiniga. Tihti ei allu gonorröa bakterid sellisele ravile. Siis tuleb kasutada teisi antibiootikume. Ravida tuleb ka partnerit.

Tüsistused

Ravimata gonorröa põhjustab munajuhade ja munasarjade põletikku, mis võib omakorda olla hilisema lastetuse põhjus.

Esinemine

Gonorröa oli varem sama sagedane kui klamüdioos praegu. Tänaseks on tema levik tänu efektiivsele ravile vähenenud.

Tagasi lehe algusesse


AIDS

Tekitajaks

HI – viirus. (Human Immunodeficiency Virus)

Nakatuda

võib 3 viisil:

  •  sugulisel teel
  • vere kaudu
  • emalt lootele

Kõige sagedamini saadakse nakkus sugulisel teel. Narkomaanidel on suur oht saada viirus võõrast süstalt kasutades. Oht vereülekandel nakatuda on minimaalne, sest kõik vered on HIV-i suhtes kontrollitud . AIDS-i ei saa nakatuda õhu, toidu,vee, asjade kaudu. Viirus paikneb organismis vere valgelibledes, spermas ja tupesekreedis. Nakatumiseks ei piisa sellest, et need vedelikud satuksid nahale, viirus peab sattuma verre läbi vigastatud limaskestade või naha, ka süstiga veresoonde.

Kaebused

Osal nakatunutest tekivad 1-3 nädala jooksul sümptomid, mis meenutavad grippi – palavik, kurguvalu, suurenenud lümfisõlmed kaelal ja kaenla all. Mõningatel juhtudel esineb leetrite taoline nahalööve. Sellised sümptomid kaovad 1-2 nädalaga ja edasi võib kuluda aastaid, enne kui tekivad teisesed haigusnähud.Selle aja vältel võib aga HIV- viirusekandja teadmatult nakatada paljusid teisi.

Uurimine

Veeniverest otsitakse viirusevastaseid antikehi.

Ravi

Praeguseks pole avastatud ühtegi vahendit, mis AIDS-i välja raviks.

Esinemine

Sageneb kogu maailmas.

Tagasi lehe algusesse


Kondüloomid

Kaebused

Kondüloomid paiknevad enamasti suurte ja väikeste häbememokkade piirkonnas. Need on erineva suurusega näsajad moodustised, mis sügelevad ning on valulikud. Kondüloomidele võivad tekkida väikesed veritsevad lõhed. Haigusnähud ilmnevad 2-3 kuud peale nakatumist või veelgi hiljem.

Uurimine

Haiguse tekitaja on viirus Human Papilloma Virus. Tavaliselt on haigus visuaalselt diagnoositav.

Ravi

Kondüloome saab eemaldada kirurgiliselt, haigeid kohti töödeldakse ka spetsiaalsete lahustega, laseriga või külmutamisega.

Tüsistused

Kondüloome tekitav viirus võib põhjustada ka emakakaelavähki.

Esinemine

Suhteliselt sagedane.

Tagasi lehe algusesse


Suguteede herpes

Kaebused

Herpesesse nakatumisel tekivad suguelundite piirkonda punetavad, tihti valulikud villikesed, mis mõne päeva pärast lõhkevad. Tagajärjeks on haavandid. Haigusnähud korduvad sageli samas kohas.

Uurimine

Herpese tekitajaks on viirus. Villid on nähtavad juba läbivaatusel. Laboratoorseks uuringuks võetakse villide sisaldist.

Ravi

Herpest ravitakse viirusevastase preparaadiga, näiteks Triapten, mis on efektiivne ka näopiirkonna ohatise korral.

Tüsistused

Ravimata herpesesse võib sünnituse ajal nakatuda ka teie laps.

Esinemine

Arenenud maades on suguteede herpes suur probleem.

Tagasi lehe algusesse


Sügelised

Kaebused

2-6 nädalat peale nakatumist tekib intensiivne sügelemine, mis süveneb õhtuti ja öösiti. Nahal on nähtavad väikesed sõlmekesed, villikesed või ka sügamisest tingitud kriimustused. Sügelised võivad esineda üle kogu keha, väga sageli sõrmede vahel ja suguorganeil.

Uurimine

Sügeliste põhjustaja väike putukas (sügelislest). Sügelisi uuritakse mikroskoobi abil.

Ravi

Ravitakse tavaliselt salvidega, mõlemat partnerit korraga.

Tüsistused

Sügelised ei põhjusta raskeid tüsistusi.

Esinemine

Periooditi sageneb.

Tagasi lehe algusesse


Täid

Kaebused

Täid on pruunikashallid, silmaga nähtavad. Elutsevad kõikjal, kus esineb karvkatet – juustes, kubemes, kulmudes, kaenla all. Nad munevad karvanääpsude juurde ning munadest kooruvad nädala pärast uued täid. Täide puhul esineb sageli sügelemine.

Uurimine

Täitõbi tehakse kindlaks silmaga ja mikroskoobi abil.

Ravi

On spetsiaalsed salvid, ravima peab ka partnerit.

Tüsistused

Puuduvad.

Esinemine

Periooditi sageneb.

Tagasi lehe algusesse


Seenkolpiit (“Soor”)

Kaebused

Haigusele on iseloomulik rohke “kohupiimataoline” voolus ja vaevav sügelus tupe ja välissuguelundite piirkonnas.

Uurimine

Seenkolpiidi tekitajad on mitmesugused seened. Analüüsiks võetakse tupesekreeti.

Ravi

Seenkolpiidi ravi on enamasti paikne, selleks on olemas spetsiaalsed tupesalvid ja -kuulid. Soovitav on samaaegselt ka partnerit ravida.

Tüsistused

Haigus kaldub retsidiveeruma.

Esinemine

Seenkolpiit on suhteliselt sage tupepõletiku vorm. Seenkolpiiti võib nakatuda sugulisel teel, kuid esineb sageli ka rasedatel, organismi nõrgestumisel ning samuti antibiootikumravi kasutamise tagajärjel.

Tagasi lehe algusesse


Bakteriaalne vaginoos(BV)

Bakteriaalne vaginoos (BV) on tupe mikrofloora muutus mille puhul haigusttekitavad bakterid tõrjuvad välja normaalselt tupes asuvad piimhappebakterid.

Bakteriaalse Vaginoosi põhjustajateks

-peamiselt järgmised mikroobid: Gardnerella vaginalisBacteroides-tüved, Mobiluncus-tüved, Mycoplasma hominis ja Ureaplasma urealyticum. Need mikroobid põhjustavad normaalse tupe mikrofloora hävimist. BV on tupes üks sagedamatest põletikulistest protsessidest – esineb kuni 60% uuritud patsientidest.

Peamiseks kaebuseks

Bakteriaalse Vaginoosi korral on halvalõhnaline (vänge, kalalõhnaline) voolus, mis muutub eriti tugevaks menstruatsioonieelsel ajal ja pärast suguühet. Tupeeritis on hallikas-valge, piimjalt homogeenne. Võib lisanduda ka kerge suguelundite kihelus. Bakteriaalne vaginoos ei ole suguliselt ülekantav haigus kuna kõiki ülaltoodud mikroobe on madalas kontsentratsioonis võimalik leida nii meestel kui naistel. Kui naise organismi kaitsereaktsioonid nõrgenevad, siis mitte tingimata patogeensed mikroobid hakkavad paljunema ja põhjustavad nii mittespetsiifilist tupe põletikku – bakteriaalset vaginoosi. Kuna bakteriaalne vaginoos võib põhjustada raseduse katkemist ja enneaegset sünnitust, siis on oluline juba raseduse alguses emakakaela- ja tupeproovide analüüs põletikule ja vajadusel ka ravi.

Ravi

Bakteriaalset vaginoosi ravitakse nii suukaudu võetavate kui ka tupesiseste ravimitega. Partneri ravi pole esimesel korral vajalik. Kui naine ei ole ravi järel paranenud või bakteriaalne vaginoos kordub, siis tuleb ka partnerit uurida ja vajadusel ravida. Arvestada tuleb ka tupe mikrofloora muutusi soodustavate riskifaktoritega: mitmed partnerid, vaginaalsed rasedusvastased preparaadid, tampoonid ja emakasisesed rasedusvastased spiraalid, mittegenitaalsed infektsioonid, lai spekter antibiootikume, immuunsüsteemi puudulikkus ja hormonaalsed häired. Profülaktikaks on soovitav hapupiimatoduline dieet(jogurt, keefir jm.) BV korral on suurenenud risk haigestuda väikse vaagna organite põletikesse.

Tagasi lehe algusesse


KOKKUVÕTE

Parim vahend suguhaiguste

ärahoidmiseks on . . .

kondoom

 

Algallikas